Podlewanie kwiatów może być praktykowane wspólnie przez sanghę w formie ceremonii. Ułóżcie w wazoniku świeże kwiaty i umieśćcie go pośrodku kręgu. Cieszcie się oddychaniem i skupieniem, czekając na osobę, która będzie chciał mówić.
Kiedy to się stanie - składa swoje dłonie, a pozostali robią to samo, aby pokazać, że może mówić. Następnie wstaje ona, powoli podchodzi do kwiatu, bierze wazonik w swoje ręce, wraca na miejsce, uważnie siada i zaczyna mówić. Kiedy mówi, jej słowa odzwierciedlają świeżość i piękno kwiatu, który ma w rękach. Nikt jej nie przerywa. Ma tyle czasu, ile potrzebuje, a wszyscy inni praktykują głębokie słuchanie. Kiedy skończy mówić, wstaje i powoli stawia kwiat w środku kręgu.
Podczas podlewania kwiatów, każda z wypowiadających się osób docenia zdrowe, wspaniałe cechy innych. Nie są to pochlebstwa, zawsze mówi prawdę. Podlewanie kwiatów oznacza, że, siedząc z drugim człowiekiem, rozpoznajemy pozytywne cechy tego człowieka i mówimy o nich. Jeśli druga osoba jest cierpliwa, tolerancyjna, posiadająca talenty i umiejętności, możemy powiedzieć: "Byłeś ze mną taki cierpliwy, kiedy ja byłem nieumiejętny. Dziękuję" lub "Tak się cieszę, że widzę cię pielęgnującego ogród. Robisz to tak dobrze". Jakiekolwiek pozytywne cechy ma ta osoba, rozpoznajemy je i wspominamy.
Nie trzeba podlewać kwiatów wszystkich obecnych; uczestnicy mogą wybrać, czy chcą tylko słuchać, czy też chcą podlewać kwiaty tak wielu czy tak niewielu osób, w tym osób, które nie są obecne. Proces trwa do momentu, gdy każdy, kto chciałby podlewać kwiaty, będzie miał taką możliwość.
Thich Nhat Hanh, Friends on the Path, s. 288