Praktyka

"Praktyka jest prosta: uważność w codziennym życiu. Techniki medytacyjne służą do tego, aby zatrzymać się i głęboko wniknąć w to, co się dzieje. Robimy to, aby nie dać się miotać w różnych kierunkach. Praktyka pomaga nam przestać gnać przez życie bez zastanowienia, jakby sam Mara nas ścigał. Zbyt często niosą nas uwarunkowania, myśli, gniew, energie ludzi nas otaczających i nie mamy siły, aby się im przeciwstawić.

Zapytaj „Co robiłem z życiem w ciągu ostatnich kilku lat?”. Jeżeli nie praktykujesz zatrzymania, wyda ci się, że lata te były się snem. Być może nigdy nie zatrzymałeś się na chwilę, aby spojrzeć na księżyc albo potrzymać kwiat w dłoni. Bez zatrzymania i wnikliwego patrzenia, nie jesteśmy zdolni do prawdziwego przeżywania własnego życia.

Energią, która pozwala nam się zatrzymać, jest uważność. Aby zatrzymać się, oddychać, uśmiechać i wrócić do chwili obecnej, możemy wykorzystać rzeczy już istniejące wokół – dzwonek telefonu, czerwone światło „stop”. Dzwonek telefonu jest głosem Buddy przywołującym nas do prawdziwego ja, głosem pytającym: „Dokąd idziesz? Dlaczego nie wrócisz do domu?” Jesteśmy jak dzieci, które stamtąd uciekły. Słysząc dzwonek telefonu możemy wrócić do tu i teraz. Chwila obecna wypełniona jest radością, pokojem, wolnością i przebudzeniem. Wystarczy zatrzymać się i ich dotknąć".

Thich Nhat Hanh "Zrozumieć nasz umysł".

 Na stronie Plum Village opisane są praktyki tam stosowane (po angielsku).

 


Poniżej znajdziecie, jako załącznik, broszurę „Praktyka Sanghi”. Została pomyślana przede wszystkim jako pomoc przy zakładaniu i późniejszym działaniu sangh, ale może reż stanowić doskonały przewodnik po różnych aspektach życia sangh w naszej tradycji.

Plik ten został przygotowany w ten sposób, żeby wydrukować go jako broszurę/booklet na papierze A4, potem spiąć zszywkami w połowie, zgiąć – i w ten sposób uzyskać broszurę w formacie A5.

Załączniki:
Download this file (Praktyka Sanghi.pdf)Praktyka Sanghi.pdf[ ]