Drogie, drodzy!

Niedawno minęło trzydzieści lat od momentu, gdy nasz Nauczyciel (jedyny raz) osobiście odwiedził Polskę. Wygłosił wykład w Muzeum Etnograficznym, na terenie dawnego getta warszawskiego oddał hołd ofiarom tragicznej historii Warszawy i naszego kraju, oraz poprowadził pierwszy w Polsce Dzień Uważności, który odbył się w ośrodku zen Kwan Um w Falenicy.
W tym samym czasie zostały wydane pierwsze polskie przekłady książek TNH – „Każdy krok niesie pokój” (wyd. Jacek Santorski & Co – tł. Teresa Tarkowska), „Cud uważności” (Santorski & Co – tł. Grażyna Draheim) i „Spokój to każdy z nas” (Pusty Obłok – tł. Michał Kłobukowski).

Serdecznie zapraszamy Was na wieczór wspomnień pt. „Posłaniec pokoju – mnich, poeta, aktywista. 30 lat po wizycie Thich Nhat Hanha w Polsce”, który odbędzie się 2 grudnia 2022 r. (piątek) o godz. 18 w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ul Solec 24.
Poprosiliśmy organizatorów i uczestników tamtych wydarzeń o podzielenie się swoimi wspomnieniami i impresjami z tamtych spotkań. Postanowiliśmy zaprosić także osoby, które później podtrzymywały ogień rozniecony przez Thaya, organizując (przez wiele lat co miesiąc) Dni Uważności, bądź w końcu – tworząc grupę regularnej praktyki w jego tradycji – Sanghę Uśmiech Buddy. Będziemy mogli posłuchać – i sami podzielić się – co wniósł do naszego życia Thay i jego nauczanie.

Praktykujący poza Warszawą

Sanghi w Polsce

 

Poznań

DotykZiemiLogo
Facebook

 

 

Pabianice

Humanum
Facebook

 

 

Wrocław

logo wroc

Strona www

     

Osoby mieszkające daleko od Poznania, Wrocławia, Pabianic czy Warszawy zapraszamy do korzystania ze spotkań w przestrzeni internetu.

Zapraszamy na:

 • codzienną, 20-minutową medytację na Skype, o godzinie 7.30.
  Opis znajdziecie tutaj.

 • comiesięczne spotkanie na platformie Zoom – w programie medytacja, zwykle w połączeniu z czytaniem wybranego tekstu, zazwyczaj Thich Nhat Hanha, a potem dzielenie się własnymi doświadczeniami, związanymi z tematem.
  Opis znajdziecie tutaj.

Poniżej przedstawiamy listę miast, w których (lub w pobliżu których) mieszkają osoby praktykujące w tradycji Thich Nhat Hanh'a i starające się znaleźć przyjaciół do wspólnej praktyki.

 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Lublin
 • Łódź
 • Opole (kontakt)
 • Sosnowiec
 • Szczecin

Jeśli mieszkasz w pobliżu, zachęcamy do napisania do nas – skontaktujemy z odpowiednią osobą.

Jeśli mieszkasz gdzieś dalej, a chciałbyś, chciałabyś, żeby umieścić twoje miasto na liście – też napisz.

A jeśli chcesz spróbować stworzyć grupę przyjaciół (można zacząć od dwóch osób!), zainteresowanych praktykowaniem uważności – zajrzyj na stronę Sangha, znajdziesz tam kilka załączników, m. in. Praktyka Sanghi.pdf, z których można czerpać pomysły i na tworzenie takiej grupy i na jej dalsze życie. I pytaj – pomożemy.

Sanghi na świecie

Sangha Uśmiech Buddy jest jedną z około tysiąca podobnych grup, rozsianych po całym świecie, ich adresy możecie znależć tutaj, a interaktywną mapę tutaj.

A tak wygląda mapa naszego regionu:

SnaghaMapMB

Watro sprawdzić, jeśli wybieracie się gdzieś w świat - może moglibyście wtedy odwiedzić bratnią Sanghę?.

 

Ośrodki klasztorne - link

Odosobnienia organizowne są w ośrodkach klasztornych - najbliższe z nich to Plum Village we Francji i Europejski Instytut Buddyzmu Stosowanego w Niemczech.

logo-circle-pv-hills eiab-logo-new   

 Działają też ośrodki w Stanach Zjednoczonych (Deerpark, Bluecliff, Magnolia), w Tajlandii (Plum Village Thailand), Hongkongu (Plum Village Hong Kong), i Australii (Entering Stream Australia).