Letnie otwarcie Plum Village - wspólny wyjazd?

Jak co roku Plum Village - nasz ośrodek macierzysty w południowo-zachodniej Francji założony przez Thich Nhat Hanha - otwiera podwoje dla wszystkich, którzy chcą się tam udać na tygodniowe odosobnienie. W tym roku można wybrać jeden z trzech tygodni: 9-16 lipca, 17-24 lipca albo 25 lipca - 1 sierpnia. W tym czasie przebywają tam całe rodziny, jak również pary i osoby samotne z wielu krajów świata. Intensywny program obejmuje wszystkie podstawowe praktyki naszej tradycji oraz codzienne mowy dharmy, tłumaczone na żywo na kilka języków.

Sangha Uśmiech Buddy (Smile of the Buddha Sangha)

Thay

Jesteśmy grupą osób (głównie z Warszawy i okolic) w różnym wieku, z różnych ścieżek życiowych i o różnych światopoglądach, a łączy nas wola świadomego życia i praktyka uważności (mindfulness) w oparciu o inspiracje czerpane od mistrza zen Thich Nhat Hanha.

 

Co tydzień (w każdy poniedziałek) spotykamy się osobiście w centrum Warszawy, by wspólnie praktykować siedzenie i chodzenie w medytacji oraz medytację w postaci uważnej rozmowy, czyli Dzielenie Się Dharmą (Dharma Sharing).

 

Również co tydzień – równolegle ze spotkaniami osobistymi – część z nas spotyka się zdalnie (poprzez platformę Zoom). Dzięki temu mogą brać udział w spotkaniach Sanghi również osoby z miejsc odległych od Warszawy oraz te, którym sytuacja zdrowotna lub rodzinna utrudnia spotkania osobiste.

Pozostajemy w kontakcie z centrum praktyki uważności Plum Village we Francji, z Europejskim Instytutem Buddyzmu Stosowanego (EIAB) w Niemczech oraz z brytyjską Community of Interbeing. Co roku w Polsce współorganizujemy z ludźmi z innych ośrodków kilkudniowe odosobnienia medytacyjne z udziałem nauczyciela dharmy Murraya Corke'a z Anglii.

Praktykujący poza Warszawą

Sanghi w Polsce

 

Poznań

DotykZiemiLogo
Facebook

 

 

Pabianice

Humanum
Facebook

 

 

Wrocław

logo wroc

Strona www

     

Osoby mieszkające daleko od Poznania, Wrocławia, Pabianic czy Warszawy zapraszamy do korzystania ze spotkań w przestrzeni internetu.

Zapraszamy na:

 • codzienną, 20-minutową medytację na Skype, o godzinie 7.30.
  Opis znajdziecie tutaj.

 • spotkanie na platformie Zoom (co drugi tydzień) – w programie medytacja, zwykle w połączeniu z czytaniem wybranego tekstu, zazwyczaj Thich Nhat Hanha, a potem dzielenie się własnymi doświadczeniami, związanymi z tematem.
  Opis znajdziecie tutaj.

Poniżej przedstawiamy listę miast, w których (lub w pobliżu których) mieszkają osoby praktykujące w tradycji Thich Nhat Hanh'a i starające się znaleźć przyjaciół do wspólnej praktyki.

 • Cieszyn
 • Gdańsk 
 • Lublin
 • Opole (kontakt)
 • Sosnowiec
 • Szczecin

Jeśli mieszkasz w pobliżu, zachęcamy do napisania do nas – skontaktujemy z odpowiednią osobą.

Jeśli mieszkasz gdzieś dalej, a chciałbyś, chciałabyś, żeby umieścić twoje miasto na liście – też napisz.

A jeśli chcesz spróbować stworzyć grupę przyjaciół (można zacząć od dwóch osób!), zainteresowanych praktykowaniem uważności – zajrzyj na stronę Sangha, znajdziesz tam kilka załączników, m. in. Praktyka Sanghi.pdf, z których można czerpać pomysły i na tworzenie takiej grupy i na jej dalsze życie. I pytaj – pomożemy.

Sanghi na świecie

Sangha Uśmiech Buddy jest jedną z około tysiąca podobnych grup, rozsianych po całym świecie, ich adresy możecie znależć tutaj, a interaktywną mapę tutaj.

A tak wygląda mapa naszego regionu:

SnaghaMapMB

Warto sprawdzić, jeśli wybieracie się gdzieś w świat - może moglibyście wtedy odwiedzić bratnią Sanghę?.

 

Ośrodki klasztorne - link

Odosobnienia organizowne są w ośrodkach klasztornych - najbliższe z nich to Plum Village we Francji i Europejski Instytut Buddyzmu Stosowanego w Niemczech.

logo-circle-pv-hills eiab-logo-new   

 Działają też ośrodki w Stanach Zjednoczonych (Deerpark, Bluecliff, Magnolia), w Tajlandii (Plum Village Thailand), Hongkongu (Plum Village Hong Kong), i Australii (Entering Stream Australia).