Sangha

Sangha "Uśmiech Buddy" jest jedną ponad tysiąca, rozsianych po całym świecie grup, które praktykują zgodnie z zaleceniami Thich Nhat Hanha.

Jeśli nie ma w Twojej okolicy żadnej takiej sanghi - spróbuj założyć swoją; poniższe teksty mogą ci w tym pomóc.

 

"Budowanie sanghi jest najważniejszą częścią praktyki. Powinniśmy nauczyć się sztuki tworzenia szczęśliwej społeczności, w której ludzie wierzą w siebie i ufają sobie. Ośrodek praktyki powinien być zorganizowany jak rodzina. Nauczyciel jest jak ojciec albo matka. Doświadczeni praktykujący są jak starsi bracia i siostry, wujowie i ciotki. Jeżeli ośrodek praktyki nie tworzy rodziny duchowej, gdzie każdy czuje się potrzebny i ważny, transformacja będzie trudna.

Jeżeli w sandze każdy jest osobną wyspą, bez kontaktu z innymi, bez ciepła i uczucia ze strony innych – nie pojawią się owoce, nawet jeżeli praktyka trwa dziesięć albo dwadzieścia lat. Musimy zapuścić korzenie. Bez korzeni trudno jest działać w szczęściu.

Nie spodziewajcie się, że nauczyciel czy sangha będą doskonali. Aby pojawiły się efekty, potrzebujemy jedynie grupy oddanych, zwyczajnych ludzi. Jeżeli przyjmą oni schronienie w sandze, będzie ona rosła silna i piękna. Kiedy uśmiechamy się i bierzemy świadomy wdech, cała sangha uśmiecha się i bierze z nami świadomy wdech. W sandze pomagamy sobie wzajemnie. Kiedy upadniemy, zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże nam się podnieść. Kiedy praktykujemy chodzenie w medytacji, służymy sandze. Technika budowy sanghi to półuśmiech, chodzenie w medytacji, zatrzymanie i przebywanie w chwili obecnej. Budując na tych fundamentach, możemy pomóc innym. Sangha powinna być szczęśliwa, karmiąca i stabilna.

Być zdrowym elementem sanghi to najlepsza i najprostsza droga do pomocy w jej budowie. Sangha jest tam, gdzie możesz czerpać z tradycji i w niej uczestniczyć. Ale nie pojawi się ona sama z siebie.

Tworzymy ją my."

Thich Nhat Hanh "Zrozumieć nasz umysł".

 

Może zechcecie przeczytać pierwszą część książki "Friends of the Path" mówiącej o życiu i budowaniu Sangh; napisał ją Thay. (Kolejne części i rozdziały zostały napisane przez członków Zakonu Współbycia, którzy budują Sanghi i działają w nich - na całym świecie. Zamieszczamy też rozdział szósty, napisany przez założycieli jednej z Sangh w Niemczech; parokorotnie używaliśmy tego tekstu jako podstawy do dzielenia się w naszej Sandze.

Zamieszczamy też broszurę "Praktyka Sangi", która opisuje podstawowe informacje o bvudowaniu Sangh i praktykowaniu w nich.

"New Practice Sangha Book" mówi mniej więcej to tamo, co "Praktyka Sanghi", ale jest nowsza i napisana przez członków jednej z Sangh z USA. Jeśli ktoś chciałby się podjąć przetłumaczenia jej na polski - bardzo prosimy o kontakt).

Pliki te zostały przygotowane tak, aby można było wydrukować je (na papierze A4 jako broszury, potem spiąć zszywkami w połowie, zgiąć – i w ten sposób uzyskać broszury w formacie A5.