Praktyka

Jak każde z odosobnień w naszej tradycji, również i to będzie okazją do tego, aby zwolnić tempo, szczególnie że wielu z nas na co dzień żyje w pośpiechu, i nauczyć się być prawdziwie obecnym. W trakcie odosobnienia wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami będziemy praktykować uważność – podczas siedzenia w medytacji, uważnego chodzenia, wspólnych posiłków w ciszy czy słuchania wykładów nauczyciela („mów Dharmy”)

Każdego dnia będziemy też praktykować uważne słuchanie i mówienie podczas spotkań w małych, kilkunastoosobowych grupach, dzieląc się odczuciami dotyczącymi tego, co usłyszeliśmy podczas mowy Dharmy lub tego, czego doświadczyliśmy w ciągu dnia.

Będziemy praktykować Szlachetną Ciszę, trwającą od zakończenia ostatnich aktywności do końca śniadania dnia następnego (przez pozostałą część dnia też staramy się żyć ciszej i spokojniej niż zwykle – żeby pomóc sobie i innym jak najlepiej wykorzystać czas odosobnienia). Cisza ta może być sposobnością do przyjrzenia się temu, co w nas zwykle chce mówić – i temu, co ma szansę dojść do głosu, kiedy nie mówimy.

Będziemy słuchać dzwonu – będziemy zapraszać jego dźwięk wielokrotnie w ciągu dnia. Na dźwięk dzwonu zatrzymujemy się i uważnie słuchamy. Zauważamy, że inni też się zatrzymują – i kontaktujemy się z tym, co jest wtedy w nas samych.

W trakcie odosobnienia odbędzie się też ceremonia transmisji Pięciu Treningów Uważności i Trzech Schronień dla wszystkich, którzy chcieliby je przyjąć czy odnowić.
Będzie również czas na ćwiczenia fizyczne i śpiewanie.

I sporo czasu dla siebie.

Przykładowy plan dnia wygląda następująco:

6:00 Poranny dzwon
6:30 Praktyka poranna
7:30 Uważne ćwiczenia fizyczne
8:00 Śniadanie
9:30 Wykład nauczyciela (mowa Dharmy)
12:30 Uważne chodzenie
13:00 Obiad
14:00 Nicnierobienie
16:00 Głęboka relaksacja lub praktyka „dotykania ziemi”
16:30 Rozmowy w grupach (dzielenie się Dharmą)
18:00 Kolacja
19:00 Prezentacje, ceremonie i praktyka wieczorna
22:00 Sen