2006

2006.11.09. O myśleniu

Jedno z centrów Zen w Kalifornii sprzedawało podkoszulki z napisem "Meditation -- It's not what you think" (Medytacja - to nie to, co myślisz)

No właśnie -- jak 'wyłączyć myślenie', szczególnie w czasie medytacji, ale i w ogóle, na co dzień.

Poniżej fragment wykładu Thay'a na temat myślenia.


*****************************
Myślę, że wszyscy myślimy zbyt wiele - Thich Nhat Hanh

(Z Pytania i Odpowiedzi z dnia 6 czerwca 2006, w Plum Village, Francja.)

"Zwykle nie reaguję na sytuację moim myśleniem. Zwykle reaguję na sytuację całą moją osobą, nie tylko moim myśleniem. Jeśli praktykowaliście wyzbycie się przemocy, współczucie, braterstwo, wiecie, że rozwinęliście umiejętność reagowania na daną sytuację w sposób przepełniony braterstwem, zrozumieniem i współczuciem.
Pozwalacie sobie zatem reagować na daną sytuację w sposób naturalny. A ta reakcja jest przepełniona spokojem, niezwykle naturalna i bardzo przyjemna. A jeśli reagujecie w nieprzyjemny sposób, wiecie, że nie jest to naturalna, dobra odpowiedź. Ze swoją zdolnością obserwacji widzicie dlaczego i jak powstaje taka negatywna reakcja. I wiecie, że ten rodzaj reakcji pozbawionej współczucia, spokoju wewnętrznego i miłości ma swoje korzenie w was samych. I możecie powiedzieć sobie, że nie jest to najlepszy w waszym przypadku sposób reagowania. Poprzez praktykę oddechu możecie zechcieć inaczej zareagować na tę sytuację, w sposób który przyniesie wam więcej spokoju i bardziej uspokoi sytuację.

"W rzeczywistości w moich reakcjach na zdarzenia nie opieram się na moim myśleniu. Najpierw pozwalam sobie zareagować w sposób naturalny. Od czasu do czasu potrzebuję myślenia by móc interweniować. Ale nie sądzę, że myślenie jest najlepszą podstawą, na której możemy bazować, gdy reagujemy. To tak jak wtedy, gdy słyszycie dźwięk dzwonu. Nie musimy myśleć, że to właśnie dźwięk dzwonu muszę natomiast zaprzestać myślenia, mówienia i muszę wdychać i wydychać powietrze. Nie myślicie. Po prostu reagujecie na dźwięk dzwonu w bardzo naturalny sposób, z przyjemnością. Żadne myślenie nie jest tu potrzebne. Kiedy spacerujecie, kiedy rozkoszujecie się porannym światłem słońca, drzewami, przyjaciółmi, nie potrzebujecie myślenia by robić to wszystko. Powinniśmy uczyć się pozostawania w stanie nie-myślenia aby wejść w kontakt z cudownością życia. Myślę, że wszyscy myślimy zbyt wiele."