2013

2013.06.24 Praktyka uważności

    Parzenie herbaty

   Przygotuj czajniczek herbaty dla siebie lub dla gościa. Wszystkie ruchy wykonuj powoli, z pełną świadomością. Niech ci nie umknie żaden szczegół. Bądź świadomy najmniejszego gestu. Zobacz, że ręka chwyta ucho czajnika, że nalewasz aromatyczną, ciepłą herbatę do filiżanki. Cały czas bądź obecny. Oddychaj łagodnie i głębiej niż zwykle. Jeśli twój umysł oderwie się od tego, co robisz w tej chwili, przywołaj świadomość oddychania.

    Zmywanie naczyń

    Zmywaj bez wysiłku, tak jakby każda miska była przedmiotem kontemplacji. Traktuj każdą miskę z szacunkiem i czcią. Podążaj za oddechem, by uchronić umysł przed rozproszeniem. Nie pracuj w pośpiechu, by jak najprędzej mieć to za sobą. Niech zmywanie naczyń będzie najważniejszą rzeczą w życiu. Zmywanie jest medytacją. Jeśli nie umiesz zmywać, utrzymując pełną świadomość, to siedząc w ciszy, też nie będziesz umiał medytować.

    Pranie ubrań

   Nie pierz zbyt wiele na raz. Wybierz tylko trzy lub cztery rzeczy. Znajdź najwygodniejszą pozycję, aby uniknąć bólu pleców. Pierz nie napinając się. Koncentruj się na każdym ruchu rąk i ramion. Zwracaj uwagę na mydło i wodę. Kiedy skończysz pranie i płukanie, twój umysł i ciało powinny poczuć się czyste i świeże. Nie zapominaj o półuśmiechu i skupiaj się na oddychaniu, zawsze gdy zaczniesz bujać w obłokach.

    Sprzątanie domu

   Podziel pracę na układanie rzeczy i książek, mycie ubikacji, szorowanie łazienki, zamiatanie podłogi i odkurzanie. Przeznacz odpowiednią ilość czasu na poszczególne czynności. Poruszaj się powoli - trzy razy wolniej niż zwykle. Całkowicie skoncentruj się na tym, co robisz. Na przykład gdy kładziesz książkę na półce, popatrz na nią, uświadom sobie, co to za książka oraz że teraz stawiasz ją właśnie w tym miejscu na półce. Obserwuj, jak twoja ręka sięga po książkę i chwyta ją. Utrzymuj uwagę na oddechu, zwłaszcza kiedy twoje myśli zaczynają błądzić.

    Dzień pełnej świadomości

   Wybierz jeden dzień w tygodniu, dzień, który najbardziej odpowiada twojej sytuacji. Zapomnij o pracy, którą wykonujesz w pozostałe dni. Nie planuj żadnych spotkań i nie zapraszaj przyjaciół. Wykonuj tylko proste czynności jak sprzątanie, gotowanie, pranie i odkurzanie.

   Kiedy już mieszkanie będzie czyste i schludne i wszystkie rzeczy poukładane, weź kąpiel, robiąc wszystko wolniej niż zwykle. Później zaparz i wypij herbatę. Możesz czytać sutry lub pisać listy do przyjaciół. Następnie idź na spacer i praktykuj oddychanie. Gdy czytasz lub piszesz, utrzymuj pełną świadomość, nie pozwól, żeby czytany tekst lub list odciągnął cię w inne miejsce. Bądź świadom, co czytasz i co piszesz. Postępuj w ten sam sposób, gdy słuchasz muzyki lub rozmawiasz z przyjacielem.

   Wieczorem zjedz lekki posiłek - może to być tylko owoc lub szklanka soku owocowego. Przed pójściem do łóżka usiądź i medytuj przez godzinę. W ciągu dnia wyjdź dwa razy na półgodzinny lub czterdziestopięciominutowy spacer. Zamiast czytać w łóżku, ćwicz relaks przez 5 lub 10 minut. Bądź panem swego oddechu. Oddychaj łagodnie (oddech nie powinien być zbyt długi), obserwując wznoszenie się i opadanie brzucha i klatki piersiowej. Zamknij oczy. Każdy ruch w ciągu tego dnia powinien być przynajmniej dwa razy wolniejszy niż zwykle.

Cud uważności - Thich Nhat Hanh