2013

2013.03.25 Szczęśćie

„Wiem, że mogę żyć szczęśliwie w chwili obecnej bo szczęście zależy od mojego psychicznego nastawienia, a nie od warunków zewnętrznych.”

Trening Drugi – prawdziwe szczęście

 

„Wielu z nas sądzi, że szczęście nie jest dostępne właśnie teraz. Większość z nas wierzy, że trzeba spełnić jeszcze kilka warunków, aby osiągnąć szczęście. Właśnie dlatego jesteśmy wsysani przez przyszłość i nie umiemy być obecni tu i teraz. Dlatego właśnie mijamy wiele cudów życia. Jeżeli ciągle odbiegamy w przyszłość, nie możemy dostrzec wielu cudów życia – nie umiemy być w tej właśnie chwili, gdzie dostępne jest uzdrawianie, transformacja i radość.”

 

„Budda, mój nauczyciel, uczy że życie jest dostępne tylko tu i teraz. Przeszłość już minęła, przyszłość jeszcze nie nadeszła. Istnieje tylko jedna chwila, w której mogę żyć – właśnie ta chwila. Pierwszą więc rzeczą, którą robię, jest powrót do chwili bieżącej. Czyniąc to, dotykam życia głęboko. Mój wdech jest życiem, mój wydech jest życiem. Każdy krok, który stawiam jest życiem. Powietrze, które wdycham jest życiem. Mogę dotknąć błękitu nieba i zieleni roślin. Mogę usłyszeć śpiew ptaków i głosy istot ludzkich. Jeżeli potrafimy powrócić do tu i teraz, możemy dotknąć wielu cudów życia rozsianych wszędzie wokół nas.”


JESTEŚ CUDEM

„Drodzy przyjaciele, wy też jesteście cudem. Mogą zdarzać się okresy, kiedy czujecie się bezwartościowi. Ale jesteście cudem. Już samo to, że jesteście tutaj – żywi i zdolni do oddychania, jest wystarczającym dowodem na to, że jesteście cudem. Jedna fasolka ma w sobie cały kosmos: blask Słońca, deszcz, przestrzeń, czas i świadomość. Wy również macie w sobie cały kosmos.

Mamy w sobie, w każdej komórce naszego ciała, Królestwo Boże, Czystą Krainę Buddy. Jeżeli wiemy jak żyć, Królestwo Boże objawi się nam tu i teraz; wystarczy jeden krok żeby tam wejść. Nie musimy umierać, żeby dostać się do Królestwa Bożego. Wręcz przeciwnie - musimy być bardzo żywi.

Nie ma dnia, w którym nie spacerowałbym po Królestwie Bożym. Czy jestem tutaj, czy gdzieś indziej, zawsze chodzę z uważnością, a ziemia pod moimi stopami jest zawsze Czystą Krainą Buddy. Nikt nie może mi tego zabrać. Królestwo Boże istnieje dla mnie albo tu i teraz – albo nigdy. Nie mieści się ono w czasie i przestrzeni, ono jest w naszych sercach. Musicie rozwinąć zdolność uważnego chodzenia i dotykania Ziemi, jakby to był cud. Jeżeli wiecie, jak powrócić do tu i teraz, jeżeli wiecie jak dotknąć Królestwa Bożego w każdej komórce waszego ciała, pojawi się ono natychmiast, tu i teraz.”

„Bądź wolny tam, gdzie jesteś”
Thich Nhat Hanh
Tłumaczenie: Jan Mieszczanek

 

„Wiem, że mogę żyć szczęśliwie w chwili obecnej bo szczęście zależy od mojego psychicznego nastawienia, a nie od warunków zewnętrznych.”

Trening Drugi – prawdziwe szczęście