2010

2010.06.17 Właściwa postawa = właściwa praktyka

 

Witajcie,
jak zwykle spotykamy się ok. 18.30 (można przyjść już od 18.00) i medytujemy od 18.45.
Po medytacji zapraszam na dzielenie się dharmą i sobą, a jako temat spotkania proponuję:
uważnie przypatrzeć się naszemu podejściu do podstawowych, "źródłowych instrukcji" buddyzmu zen,  dotyczących sprawy najprostszej, popdstwowej i najważniejszej, choć jednocześnie paradoksalnej:  oto przybranie właściwej postawy "samo w sobie jest celem naszej praktyki...", jak wprost mówi Rosi Suzuki. (Forma znów okazuje się treścią!)
 
Jako że Thay w żadnym ze znanych mi tekstów nie mówi wprost  np. o postwie ciała podczas medytacji, proponuję tekst pochodzący z książki już klasycznej, która była niezwykle bliska memu sercu i ważna 25 lat temu, gdy wchodziłem na ścieżkę zen i do której nadal czasami z wielkim pożytkiem wracam: "Umysł zen, umysł początkującego".
Informację o autorze, Shunryu Suzukim i wybrane do wspólnej lektury teksty znajdziecie na naszej stronie.
Niewykluczone, że na zakończenie znów usiądziemy by pomedytować...
 
Postaram się coś przyrządzić ale chętnie przyjmę pomoc w sprawie posiłku....
 
Harmonii, spokoju i uśmiechu Buddy
:)
 
Mariusz

Shunryu Suzuki (1905-1971), autor książki Umysł zen umysłem początkującego (Zen Mind, Beginer‘s Mind) - duchowy następca 13-wiecznego mistrza zen, założyciela szkoły soto, Dogena i bez wątpienia jeden z najwybitniejszych nauczycieli zen w dwudziestym stuleciu - zwraca się bezpośrednio do nas, ludzi Zachodu, w tej małej, ale ważnej i pięknej książce, której pierwszy rozdział zaczyna tak:

[z cz.1: Właściwa praktyka]


Postawa

* „Najpierw chciałbym coś powiedzieć o pozycji ciała podczas zazen. Kiedy siedzisz w pozycji pełnego lotosu twoja lewa stopa jest na prawym udzie, a prawa na lewym. Kiedy krzyżujemy nogi w ten sposób, to chociaż mamy prawą i lewą nogę, stają się one jednym. Ta postawa wyraża jedność dwoistości. Nie dwie i nie jedna. Oto najważniejsza nauka: nie dwa i nie jedno. Nasz ciało i umysł nie są dwoma ani jednym. Jeżeli myślicie, że wasze ciało i umysł są dwoma – to błąd; jeśli myślicie, że są jednym, to jest to również błąd. Nasze ciało i umysł są zarówno dwoma, jak i jednym.
Przeważnie myślimy, że kiedy coś nie jest jednym, to jest czymś więcej niż jednym; jeżeli coś nie jest pojedyncze, to jest mnogie.
Lecz w rzeczywistym doświadczeniu nasze życie jest nie tylko mnogie, lecz również pojedyncze. Każdy z nas jest zarazem zależny i niezależny.

* Po iluś tam latach umrzemy. Jeżeli uważamy, że jest to kres naszego życia, to jest to błędne rozumienie. Z drugiej strony, jeżeli myślimy, że nie umrzemy, to również jest błąd. Umieramy i nie umieramy. Oto właściwe rozumienie.
Niektórzy ludzie mówią, że nasz umysł lub dusza istnieje wiecznie, a umiera tylko nasze fizyczne ciało. Nie jest to dokładnie tak, ponieważ zarówno umysł, jak i ciało mają swój kres. Lecz jednocześnie jest prawdą, że istnieją one wiecznie. Mówimy „umysł“ i „ciało“, ale naprawdę są one dwiema stronami jednej monety. Oto właściwe rozumienie. A zatem kiedy taką postawę, to symbolizuje ona tę prawdę. Kiedy mam lewą stopę po prawej stronie mego ciała, a prawą stopę po lewej stronie mego ciała, to nie wiem która jest którą. Każda z nich może być tak lewą, jak i prawą stroną.

* Najważniejszą rzeczą w przyjmowaniu postawy zazen jest utrzymanie prostego kręgosłupa. Wasze uszy i ramiona powinny być w jednej linii. Rozlużnijcie ramiona i wypchnijcie tył głowy ku sufitowi. Powinniście przyciągnąć podbródek. Kiedy podbródek jest wysunięty to w waszej postawie nie ma siły i prawdopodobnie marzycie. Aby postawa była mocna należy przeć przeponą w dół, w kierunku hara, czyli w kierunku podbrzusza. To pomoże wam w utrzymaniu fizycznej i umysłowej równowagi. Kiedy próbujecie utrzymać tę postawę, możeci na początku mieć trudności z naturalnym oddychaniem, lecz gdy przyzwyczaicie się do tego, będziecie w stanie oddychać naturalnie i głęboko.

* Wasze dłonie powinny tworzyć „kosmiczną mudrę“. Jeżeli położycie lewą dłoń na prawej ze środkowymi stawami środkowych palców razem i zetkniecie lekko kciuki ze sobą (tak, jakbyście trzymali między nimi kartkę papieru) wasze dłonie utworzą piękny owal. Powinniście utrzymywać tę uniwersalną mudrę z wielką troską, tak jakbyście w waszej dłoni trzymali coś bardzo cennego. Dłonie należy trzymać przy ciele, z kciukami mniej więcej na wysokości pępka. Ułóżcie ramiona swobodnie i wygodnie, łokcie nieznacznie oddalone od ciała, jakbyście pod każdym ramieniem trzymali jajko nie rozgniatając go.

* Nie powinniście przechylać się na boki, w tył lub w przód. Siedźcie prosto, jakbyście podpierali głową niebo. Jest to nie tylko forma czy sposób oddychania. Jest to główny punkt buddyzmu. Jest to doskonały wyraz waszej Natury Buddy. Jeżeli chcecie prawdziwego zrozumienia buddyzmu, powinniście praktykować w ten sposób. Te formy nie są środkami osiągania właściwego stanu umysłu. Przybranie takiej postawy samo w sobie jest celem naszej praktyki. Kiedy przybieracie taką postawę, macie właściwy stan umysłu, dlatego też nie ma potrzeby próbować osiągnąć jakiś stan specjalny. Jeżeli próbujecie coś osiągnąć, wasz umysł zaczyna błądzić gdzie indziej. Kiedy nie próbujecie osiągać czegokolwiek, wasze ciało i umysł są właśnie tutaj. Mistrz zen powiedziałby: „Zabij Buddę!“. Zabijcie Buddę, jeżeli Budda istnieje gdzie indziej. Zabijcie Buddę, ponieważ powinniście odzyskać swoją własną Naturę Buddy.

* Najważniejszą rzeczą jest być panem swojego ciała. Kiedy garbicie się, tracicie siebie. Wasz umysł będzie błądził gdzie indziej; nie będziecie w swoim ciele. Nie tędy droga. Musicie istnieć właśnie tutaj, właśnie teraz! To jest punkt kluczowy. Musicie mieć swoje własne ciało i umysł. Wszystko powinno istnieć we właściwym miejscu, we właściwy sposób. Wówczas nie ma żadnego problemu. Kiedy w naszym ciele i umyśle panuje ład, wszystko inne będzie we właściwym miejscu, we właściwy sposób.“