2010

2010.01.28 Trzecia mantra - Bycie, kiedy ktoś cierpi

Trzecia mantra używana jest wtedy, gdy osoba, którą kochasz cierpi. Kiedy żyjesz uważnie - wiesz, co dzieje się w tobie i wokół ciebie w chwili obecnej. Łatwo możesz więc zauważyć, kiedy kochana osoba cierpi. Idziesz wtedy do niej w skupieniu, ze zjednoczonym ciałem i umysłem, i wypowiadasz trzecią mantrę: „Kochanie, wiem, że cierpisz i dlatego jestem tu dla ciebie”.

 

Kiedy bowiem cierpimy, bardzo potrzebujemy obecności osoby, którą kochamy. Jeśli cierpimy, a nasz ukochany czy ukochana ignoruje nas – cierpimy jeszcze bardziej. To, co możemy więc zrobić od razu – to okazać kochanej osobie prawdziwą obecność i wypowiedzieć z pełną uważnością tę mantrę: „Kochanie, wiem, że cierpisz i dlatego jestem tu dla ciebie”. I jeszcze zanim zrobiłeś coś, aby pomóc, ukochana osoba już odczuła ulgę. Wasza obecność jest cudem i ten aspekt waszej miłości możecie zaoferować natychmiast. Próbujcie naprawdę być, dla siebie, dla życia, dla ludzi, których kochacie. Dostrzegajcie obecność ludzi żyjących razem z wami i starajcie się być, kiedy ktoś z nich cierpi – bo wasza obecność jest dla nich tak drogocenna. W ten sposób będziecie praktykować miłość dwadzieścia cztery godziny na dobę.