2020.06.01 14 Treningów Uważności

Drugi trening uważności: nieprzywiązywanie się do poglądów

Świadomi cierpienia, tworzonego przez przywiązywanie się do poglądów i błędnego postrzegania, jesteśmy zdecydowani nie przywiązywać się do naszych obecnych poglądów i poszerzać nasze horyzonty myślowe. Aby otwierać się na wglądy i doświadczenia innych, będziemy uczyć się nieprzywiązywania się do poglądów – i będziemy to praktykować.

Jesteśmy świadomi, że wiedza, jaką teraz posiadamy, nie jest niezmienną, absolutną prawdą. Prawdę można znaleźć w życiu, będziemy więc nieustannie obserwować je w nas i wokół nas – gotowi uczyć się przez całe życie.

 

Szósty trening uważności: obchodzenie się z gniewem

Wiedząc, że gniew blokuje porozumienie i rodzi cierpienie, będziemy opiekować się jego energią, kiedy tylko się pojawi, oraz rozpoznawać i przekształcać jego nasiona, leżące głęboko w naszej świadomości. Kiedy pojawi się gniew, nie będziemy robić ani mówić niczego oprócz praktykowania uważnego oddychania albo uważnego chodzenia i potwierdzenia jego pojawienia się oraz objęcia go i wejrzenia weń głęboko.

Będziemy uczyć się patrzenia oczami współczucia na tych, którzy ten gniew wywołali.

 

Siódmy trening uważności: szczęśliwe przebywanie w chwili obecnej

Wiedząc, że życie jest dostępne tylko w chwili bieżącej i że możliwe jest szczęśliwe życie tu i teraz, będziemy praktykować głębokie doświadczanie każdej chwili codziennego życia. Będziemy próbować nie gubić się w rozproszeniu ani nie dawać się unosić żalowi za przeszłością, lękowi przed przyszłością czy teraźniejszym pragnieniom, gniewowi, zazdrości.

Będziemy praktykować uważne oddychanie, aby wrócić do tego, co dzieje się w chwili bieżącej. Będziemy uczyć się sztuki uważnego życia przez kontaktowanie się ze wspaniałymi, odświeżającymi i leczącymi elementami, istniejącymi w nas i wokół nas oraz przez opiekowanie się istniejącymi w nas nasionami radości, pokoju, miłości i zrozumienia, ułatwiając w ten sposób przekształcanie i uzdrawianie naszej świadomości.