2018.12.10. Transformacja i uzdrawianie

TRANSFORMACJA I UZDRAWIANIE
Kiedy nauczymy się, jak cierpieć, będziemy cierpieć dużo mniej. Będziemy umieli z błota naszego cierpienia wyhodować kwiaty lotosu miłości i zrozumienia.

Pełne i głębokie przeżywanie życia wymaga od nas odwagi. Jeśli nie potrafimy być szczęśliwi właśnie tu i teraz, musimy zadać sobie pytanie, dlaczego. Jeśli mamy trudności z osiągnięciem pokoju w naszym codziennym życiu i dostrzeżeniem cudów wszechświata, musi być coś, co nam w tym przeszkadza. Musimy dowiedzieć się, co to jest. Co ściąga nas w dół lub nie pozwala nam być w teraźniejszości?

Sztuka szczęśliwego życia jest też sztuką przekształcania naszego cierpienia. Jeśli chcemy być szczęśliwi, musimy zrozumieć, co przeszkadza nam w osiągnięciu szczęścia. Droga do dobrego samopoczucia jest drogą wyjścia ze złego samopoczucia. Czasami cierpimy, ale nie mamy odwagi przyznać się do tego sami przed sobą, nie mówiąc już o innych. Jedyną drogą wyjścia, drogą do dobrego samopoczucia jest jednak skonfrontowanie się z naszym cierpieniem.

Medytujący jest jednocześnie artystą i wojownikiem.

Musimy wykorzystać naszą kreatywność i odwagę, aby przebić się przez to, co zagradza nam drogę do szczęścia i wolności. To tak, jakbyśmy byli splątani. Możemy sami się spętać lub pozwolić, żeby zrobili to inni. Możemy nawet żyć tak, jakbyśmy mówili: "Proszę, spętaj mnie!" Aby pokonać przeszkody na naszej drodze i uwolnić się z krępujących nas więzów, potrzebujemy zarówno wglądu zrodzonego z medytacji, jak i odwagi wojownika. Jak mówił pierwszy nauczyciel Zen w Wietnamie i Chinach, mistrz Tang Hoi, "Odpuszczenie jest aktem odwagi".

WYPLĄTANIE SIĘ
Możemy być spętani przez nasze dążenia, pracę i szybkie tempo życia. Może nas owładnąć żądza lub niepokój. Może jesteśmy zablokowani przez nasz smutek, gniew lub strach. Przez całe życie mogły nas ograniczać pęta gniewu i strachu lub mógł nas przygniatać żal, którego nie jesteśmy w stanie się pozbyć. Być może nasza relacja z bliską osobą była naznaczona chwastami nieporozumienia. A może jesteśmy uwikłani w pogoni za prestiżem, pieniędzmi czy przyjemnościami zmysłowymi. Wszystko to uniemożliwia nam dotknięcie szczęścia, pokoju i wolności, które są dostępne właśnie tutaj w chwili obecnej.

Aby się wyplątać z naszych uwikłań, potrzebujemy odwagi i determinacji. Odwaga jest nam potrzebna, abyśmy mogli zmienić nasze źródło utrzymania na takie, które jest bliższe naszym najgłębszym wartościom i aspiracjom. Determinacji potrzebujemy, żeby nie dać się ponieść działaniom, które sprawiają, że czujemy się zestresowani i przepracowani, przez co zaniedbujemy siebie i bliskich. Potrzebna jest nam odwaga, żebyśmy mogli usiąść z naszym partnerem, przyjacielem lub członkiem rodziny i zacząć się komunikować.

Każdy z nas musi umieć określić to, co go krępuje, żeby wyzwolić się ze swoich ograniczeń. Musimy dać sobie czas, aby usiąść i szczerze zadać sobie pytanie, co nas krępuje. Nie wystarczy sama chęć uwolnienia się od ograniczeń; zanim będziemy mogli się od nich uwolnić, najpierw musimy zrozumieć, dlaczego one nas krępują.

Ile jeszcze pozostało ci życia? Co jest dla ciebie tak ważne, że pozwalasz, aby stawało na drodze twojej szansy na głębokie i szczęśliwe życie? Kiedy jasno określisz swoje priorytety, będziesz mógł pozbyć się niepokoju, frustracji, lęku i niechęci, które dotychczas nosiłeś w sobie.

Naprawdę wolni są tylko nieliczni ludzie. Jesteśmy zbyt zajęci. Nawet, jeżeli mamy miliony dolarów, jeżeli jesteśmy sławni i wpływowi, bez wewnętrznej wolności nie możemy być naprawdę szczęśliwi. Wolność jest tym, czego wszyscy pragniemy najbardziej na świecie.

Każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie o szczęściu. Możemy myśleć, że nasze szczęście zależy od posiadania określonej pracy, domu, samochodu lub osoby, z którą będziemy żyli. Albo możemy myśleć, że dla osiągnięcia szczęścia musimy z naszego życia wyeliminować to czy tamto. Niektórzy z nas myślą, że byliby szczęśliwi, gdyby władzę zdobyła określona partia polityczna. Ale to są tylko wyobrażenia, które sami sobie stwarzamy. Jeżeli porzucimy nasze wyobrażenia, możemy sobie pozwolić już teraz dotknąć szczęścia. Nasze wyobrażenie o szczęściu może być wielką przeszkodą na drodze do jego osiągnięcia.

Thich Nhat Hanh - Sztuka życia