2018.06.25 Podlewanie kwiatów

Podlewanie kwiatów w sobie

Podlewanie kwiatów jest najlepszym antidotum na niską samoocenę. Nie mów nigdy – ani innym, ani sobie – że nie masz żadnej wartości. Doceniajcie siebie. Nie pozwalajcie, aby kilka okrutnych, osądzających słów, które usłyszeliście w dzieciństwie i które od tamtego czasu śpią głęboko w waszej świadomości, aktywowały się i wciąż podświadomie was osądzały. Może Twoja starsza siostra lub brat krzyknęli kiedyś: „Alicjo! Zawsze wszystko psujesz”! Albo, kiedy pewnego dnia wróciłeś do domu ze złą oceną z matematyki, matka złościła się na ciebie, mówiąc: „Jesteś głupi, nigdy nie będziesz nawet w połowie tak dobry, jak twój kuzyn”. Od tego czasu pozwoliłeś, aby echo tego zdania dźwięczało w twojej głowie i wciąż mówisz sobie: „Jestem głupi, nigdy nie będę nawet w połowie tak dobry, jak mój kuzyn”! Ktoś wypowiedział te zdania tylko raz, w złości. Osoba, która to powiedziała, zapomniała o tym już dawno temu, a teraz może milcząco Cię bardzo cenić, choć może nie być przyzwyczajona do głośnego wyrażania swojej wdzięczności. W twoim zranionym umyśle ciągle jednak przywołujesz te zdania z przeszłości i powtarzasz je sobie wielokrotnie. Powoli stało się to nawykiem i spowodowało chorobę niskiej samooceny. Możesz pomóc w uzdrowieniu tego kompleksu przez Rozpoczynanie od Nowa – zarówno sam, jak i z innymi.

Nie ulegajcie wpływom sądów innych, którzy mówią, że jesteście źli, brzydcy, nie jesteście wystarczająco dobrzy. Jesteście wspaniali, jacy jesteście. Praktykujcie uważność, aby pomóc sobie być szczęśliwymi, prawdomównymi, tolerancyjnymi i obejmującymi. Osoby, których rodzice i rodzeństwo zawsze je krytykowali i osądzali, mają niskie poczucie własnej wartości. Nie daj się zwieść temu wpływowi. Spójrz w lustro, zrelaksuj się i podaruj sobie orzeźwiający uśmiech. Bądź sobą, świeży, uśmiechnięty. Uwalniaj napięcie. Pozwól odejść rozdrażnieniu. Postaraj się zaakceptować i pokochać wszystko i wszystkich. Nie musisz kupować wymyślnych, drogich ubrań. Wystarczy się przyzwoicie ubrać. Przypominaj sobie często, aby zrelaksować twarz i uśmiechać się naturalnie do słońca, drzew, deszczu i małych kwiatów pchających się przez szczeliny w chodniku.

Podlewanie kwiatów w innych

Praktyka ta odświeży Twoje relacje z tymi, którzy mieszkają pod tym samym dachem lub pracują w tym samym biurze, co Ty. Ludzie wokół ciebie mają wiele talentów i piękna, których być może nie doceniałeś w przeszłości. Jeśli jesteś taki, jak wielu z nas – to po miesiącach czy latach wspólnego przebywania, powoli zapominasz o wartości ludzi wokół ciebie i mówisz do nich tylko wtedy, gdy nie zrobili czegoś tak, jak tego chciałeś. Możesz uznać ich istnienie za oczywiste, całkowicie zapominając o chwaleniu ich talentów, a jedynie poprawiając i narzekając na to, co jest złe. Ważne jest, aby co najmniej raz w tygodniu doceniać cechy każdej osoby, bez względu na to, czy robisz to indywidualnie z tą osobą, czy w obecności innych członków rodziny lub współpracowników.

Sister Chan Khong, "Beginning Anew - Four Steps to Restoring Communication""