2018.04.23. Jak kochać?

Jak należy kochać?

Będąc matką lub ojcem możemy mieć poczucie, że rodzice są mądrzy i mają duże doświadczenie, podczas, gdy dzieci są jeszcze małe i wiedzą niewiele. Możemy zmuszać nasze dzieci do robienia czegoś, co uważamy, że jest dla nich najlepsze, a wtedy następuje zerwanie komunikacji pomiędzy nami i naszymi dziećmi. Kiedy nie ma komunikacji, jak możemy być szczęśliwi? Zachowanie komunikacji pomiędzy rodzicami i dziećmi jest sprawą najważniejszą. Kiedy drzwi komunikacji zostają zamknięte, cierpią zarówno rodzice, jak i dzieci. Ale kiedy praktykujemy dobrą komunikację, rodzice i dzieci będą dzielić się ze sobą swoim życiem jak przyjaciele i jest to jedyna droga do znalezienia prawdziwego szczęścia.

Buddyzm uczy nas, jak używać mowy pełnej miłości i słuchać głęboko, są to dwie wspaniałe metody otwierania drzwi komunikacji. Kiedy jako rodzice mówimy do naszych dzieci, nie powinniśmy używać języka autorytarnego, lecz język miłości. Kiedy potrafimy mówić językiem miłości i zrozumienia, nasze dzieci będą do nas przychodzić i opowiadać o swoich problemach, o swoim cierpieniu i lękach. Przy takiej komunikacji będziemy rozumieć nasze dzieci i tylko wtedy możemy je naprawdę kochać. Wcześniej myśleliśmy, że je kochamy, ale nasza miłość nie była oparta na zrozumieniu. Im bardziej kochaliśmy, tym bardziej nasze dzieci czuły się stłamszone i nieszczęśliwe.

W Plum Village często mówimy, że miłość pozbawiona wiedzy, jak należy kochać, rani osobę, którą kochamy. Osoba, którą kochamy może być naszym synem, naszą córką, żoną lub mężem. Aby kochać naprawdę, ojciec może zapytać dziecko: "Synu, czy myślisz, że ja ciebie rozumiem? Czy myślisz, że rozumiem twoje problemy i cierpienie? Proszę, powiedz mi! Chcę wiedzieć, żeby móc cię kochać tak, aby cię nie ranić." Kiedy ojciec wypowie te słowa, jego syn będzie mógł otworzyć swoje serce na ojca. To samo dotyczy matki. Matka może zapytać swoją córkę, "Kochanie, proszę, powiedz mi prawdę. Czy myślisz, że ja ciebie rozumiem? Czy ja rozumiem twoje cierpienie, problemy i najgłębsze pragnienia? Jeżeli ich jeszcze nie rozumiem, to proszę, pomóż mi zrozumieć. Ponieważ, jeżeli nie zrozumiem ciebie, nadal będę zadawać ci ból w imię miłości." Właśnie to nazywamy mową pełną miłości.

Kiedy nasze dziecko mówi, proszę, praktykuj głębokie słuchanie. Czasami może powiedzieć coś, co nas zaskoczy, co jest w sprzeczności z naszym punktem widzenia. Mimo to, musimy go słuchać uważnie. Nie powinniśmy się denerwować, ponieważ przyrzekliśmy, że będziemy praktykować głębokie słuchanie naszego dziecka. Proszę, pozwól swemu dziecku mówić swobodnie. Nie przerywaj mu, kiedy mówi, ani nie krytykuj tego, co mówi. Kiedy słuchamy naszego dziecka głęboko całym sercem - przez pół godziny, godzinę, a nawet przez trzy godziny - zaczniemy je widzieć głębiej. Zaczniemy lepiej je rozumieć i zdawać sobie sprawę, że pomimo, iż nasze dziecko jest jeszcze bardzo małe, ma własną głęboką intuicję i własne potrzeby. Możemy też zacząć sobie uświadamiać, że przez wiele lat zadawaliśmy mu cierpienie. Rodzice powinni patrzeć na swoje dzieci z głęboką uważnością. Czy nasze dzieci są szczęśliwe, czy cierpią? Jeżeli cierpią, my również będziemy cierpieć.

Thich Nhat Hanh – Joyfully together