2017.08.28 Odosobnienie

Tekst jest fragmentem mowy powitalnej Thich Nhat Hanha na odosobnieniu w Stanach Zjednoczonych. (Z książki „The Path of Emancipation”).

Drodzy przyjaciele, witam na naszym odosobnieniu. Przybyło tu czterysta osób, aby tworzyć Sanghę – wspólnotę praktyki, która ma w sobie Buddę i Dharmę. Będą wśród nas doświadczeni w praktyce, a także wielu, którzy są w tej praktyce nowi. Ale nie martwcie się. Odosobnienie przyniesie korzyść wszystkim. Będzie to rzadka możliwość otrzymania od społeczności energii, pomagającej w przemianie i uzdrawianiu.

Kiedy patrzysz na szczęśliwych ludzi, wiesz, że są zakorzenieni w praktyce. To błogosławieństwo, że tacy ludzie będą wśród nas. Niosą pokój, radość, stabilność, wolność i szczęście. Otwórzcie się na odbiór tej zbiorowej energii. Pozwólcie sobie po prostu być w społeczności i przestańcie się wysilać. Nie będziemy mieli do czynienia z intensywną praktyką.

Chodzenie w medytacji to chodzenie w medytacji. Jeśli robisz to poprawnie, jest w tobie spokój, stabilność i wolność, na które zasługujesz. Nie trzeba tego robić intensywnie. Każdy krok ma swoją własną wartość. Jeśli każdy krok pomoże ci w pielęgnowaniu wolności, pokoju i radości – to wystarczy. Praktyka powinna być przyjemna. Nie staraj się za bardzo. Niezależnie od tego, czy praktykujesz chodzenie, czy oddychanie – powinno to przynieść radość, odprężenie i pokój. Po prostu pozwól sobie być. Sangha jest jak płynąca rzeka. Pozwólcie sobie być kropelką wody w rzece i po prostu płynąć razem z tą rzeką.

Jeśli jesteś początkującym w praktyce – nie przejmuj się tym, co jest właściwe. Najważniejsze jest wewnętrzne przyzwolenie na przebywanie w społeczności. Po prostu bądź sobą. Podczas naszego odosobnienia będziemy praktykować uważne chodzenie, siedzenie i oddychanie. Będziemy wspólnie uważnie jedli i dzielili się Dharmą. Cieszcie się każdą minutą naszego bycia razem. Naucz się chodzić tak, aby każdy krok przynosił pokój, odprężenie i radość. Naucz się oddychać i wychodzić w taki sposób, aby radość i życie stały się możliwe.

Jesteś jedyną osobą, która wie, czy praktykujesz prawidłowo. Jeśli robisz krok i czujesz się spokojny i szczęśliwy, to jest prawidłowa praktyka. Kiedy ćwiczysz oddychanie i cieszysz się każdym wdechem i wydechem – wiesz, że robisz to poprawnie. Zaufaj sobie. Nie ma znaczenia, czy staniesz we właściwym miejscu, czy pokłonisz się we właściwym momencie. Uważność to energia, która pomaga ci być tu i teraz, aby doświadczyć tego rodzaju rozkoszy, tego rodzaju pokoju i radości.