2017.05.01 Piąty Trening Uważności, z Sutry o uczniu biało odzianym

Piąty Trening Uważności — nie używaj środków odurzających

Świeccy uczniowie buddy odchodzą od picia alkoholu, zaprzestają picia alkoholu. Wykorzeniają w sobie nawyk picia alkoholu.

Alkohol niszczy nasz organizm, a także nasz umysł. Może on spowodować rozbicie rodziny i zadawać głębokie rany w sercach młodych ludzi, którzy urodzili się i wychowali w rodzinach, których członkowie są alkoholikami. W czasach Buddy alkohol był popularnym środkiem odurzającym. W naszych czasach istnieje wiele innych środków odurzających, które mogą prowadzić do zniszczeń. Dlatego musimy starać się wykorzenić zwyczaj używania środków odurzających.

Alkohol i inne środki odurzające rozbiły tak wiele rodzin i prowadziły do stanu chaosu przez wiele pokoleń, powodując w naszym społeczeństwie wiele zamętu. Praktykujemy Piąty Trening Uważności przede wszystkim po to, aby chronić siebie i swoją rodzinę – ale daje nam to również okazję pomagania społeczeństwu, ponieważ tak wiele osób wpada w błędne koło uzależnienia. Rządy dokładają starań, aby położyć kres handlowi narkotykami, ale źródło uzależnienia leży w sercach ludzi. Gdy ktoś czuje, że jego życie nie ma żadnego znaczenia, gdy czuje się odizolowany od swojej rodziny i społeczeństwa, gdy nosi głęboko w sobie apatię i niepokój – szuka sposobu zapomnienia wszystkiego i może eksperymentować z narkotykami. Powstrzymując handel narkotykami, nie dotrzemy do serca problemu. Trwałym rozwiązaniem jest przywrócenie w ludziach poczucia zaufania i wiary.