2012

2012.08.27 Nasz dom - tu i teraz

NASZ DOM – TU I TERAZ 

Ktoś mógłby nas zapytać: “Drogi przyjacielu, czy przeżyłeś już najwspanialsze chwile swojego życia?” Szkoda by było gdyby takie chwile nie miały w ogóle miejsca. Może mamy tendencję do mówienia:

„Oh, jeszcze takie chwile nie pojawiły się w moim życiu ale jestem pewny, że niedługo się pojawią”. Jednakże, jeżeli będziemy żyli w ten sam sposób w jaki żyliśmy w ciągu ostatnich dwudziestu lat - to te wspaniałe chwile nie nadejdą w ciągu następnych dwudziestu lat i mogą nie nadejść w ogóle. Dla wielu takie chwile nigdy nie nadchodzą.

Budda powiadał: “Musicie sprawiać aby obecna chwila była najwspanialszą chwilą waszego życia” . To jest możliwe. Jeżeli jesteśmy w stanie pójść do naszego domu w chwili obecnej, do tu i teraz, by doświadczać pełni życia, by być w pełni obecnym - wtedy możemy dotknąć wszystkich cudów życia, które są w nas i wokoło nas. Wszystko co posiadamy jest cudem: nasze oczy, uszy, nos, ciało i nasz umysł. Nie zauważamy tego z powodu napięć, które gromadzą się w naszym ciele i umyśle.

Nasz prawdziwy dom jest tu i teraz - w chwili obecnej. Jednakże czasami nie możemy go znaleźć, ponieważ zakryty jest przez napięcie i ból w naszych ciałach i umysłach. Jeżeli tylko wiemy jak się zrelaksować możemy uwolnić napięcie, otworzyć nasz umysł i ciało i pozwolić energii uważności wnieść ulgę od bólu i cierpienia. Nie musimy dużo robić. Po prostu sprowadzamy z powrotem nasz świadomy umysł do ciała by był w pełni obecny tu i teraz i dzięki temu nasze ciało otrzymuje energię.

Nauczanie Buddy jest nauczaniem o zamieszkiwaniu w radości, o schronieniu w radości i szczęściu w chwili obecnej. Jeżeli wiemy jak powrócić do chwili obecnej, generować energię uważności, wnikliwie koncentrować się na chwili obecnej - wtedy będziemy w stanie dotknąć cudów życia. Będziemy mieli szczęście i radość natychmiast.

 

CZY MOŻEMY MYŚLEĆ O PRZESZŁOŚCI I PLANOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ? 

Uważność oznacza osadzenie w bieżącej chwili. Ale nie oznacza to, że nie możesz badać przeszłości i wyciągać z niej wniosków, czy planować przyszłości. Jeżeli jesteś mocno osadzony w bieżącej chwili a przyszłość staje się obiektem twojej uważności, możesz wejrzeć w nią głęboko. Pozwoli ci to dostrzec, co możesz zrobić w chwili obecnej, aby taka przyszłość była możliwa. Mówimy, że najlepszą drogą dbania o przyszłość jest dbanie o teraźniejszość, bo przyszłość zbudowana jest z teraźniejszości. Dbanie o chwilę obecną jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zapewnić sobie dobrą przyszłość. 

Możemy też wiele się nauczyć, jeżeli przeniesiemy przeszłe zdarzenia do teraźniejszości i uczynimy je obiektem naszej uważności. Wtedy bowiem, kiedy byliśmy uczestnikami tych zdarzeń, mogliśmy nie widzieć ich tak jasno, jak widzimy teraz. Praktykując uważność, mamy nowe oczy i możemy wiele nauczyć się z przeszłości.

 

THICH NHAT HANH „TOGETHER WE ARE ONE”

& THICH NHAT HANH „BĄDŹ WOLNY TAM GDZIE JESTEŚ”