Drodzy!

 

Znów spotykamy się zarówno we wspólnej przestrzeni w Warszawie przy ul. Śniadeckich (ograniczona liczba osób), jak i w internecie (dzięki platformie Zoom) -
dopóki warunki nie pozwolą na spotkania
całej Sanghi na Śniadeckich.

 Jesteśmy grupą ludzi w różnym wieku, różnych zawodów, różnych tradycji religijnych i duchowych.

Spotykamy się co tydzień (w poniedziałki), aby wspólnie praktykować uważność, zgodnie z tradycją wietnamskiego mistrza zen Thích Nhất Hạnha.

Medytujemy – słuchając dźwięku dzwonu, siedząc czy chodząc, a także w uważnej rozmowie. Dzielimy się w niej z innymi tym, co jest w naszych sercach – zainspirowani wybranym wcześniej tekstem albo czymś, co jest ważne dla kogoś właśnie w tej chwili. Wszystko to staramy się objąć nieosądzającą uważnością – tak bardzo, jak tylko potrafimy. Na spotkaniach sobotnich dyskutujemy ponadto o naukach Buddy.

Jeśli masz pytania - napisz (lub poszperaj po stronie).

 

Sangha on-line

Spotkania w wirtualnej przestrzeni internetu przebiegają podobnie jak nasze poniedziałkowe spotkania. Przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w naszych spotkaniach w Warszawie.
Więcej dowiecie się tutaj.

 

Poranne medytacje na Skype

Medytujemy razem codziennie, chociaż każdy w swoim mieszkaniu.
Dokładniejsze informacje znajdziecie tutaj.

 

Dni Uważności

Kilka razy w roku urządzamy Dzień Uważności (czasem jest to parę dni, z noclegiem). Jesteśmy przez ten cały czas razem, dając sobie więcej czasu na to, co zwykle robimy podczas poniedziałkowych wieczorów, ucząc się ponadto sztuki nicnierobienia, głębokiej relaksacji czy praktykując medytację Picia Herbaty i Dotykania Ziemi. 

 

Członkostwo

Serdecznie witamy każdą przybyłą do naszej Sanghi osobę – niezależnie od tego, czy jeszcze nie spotkała się z buddyzmem, czy medytuje od lat. Ważne jest nastawienie, z jakim przychodzimy na spotkania: szacunek, jaki sobie okazujemy, uważne słuchanie czy otwartość i zaangażowanie w praktykę.

Nad życiem Sanghi czuwa Rada (i wybierany spośród niej, zmieniający się co pół roku, koordynator). Członkowie Rady to ci z nas, którzy chcą i mogą dać Sandze więcej swojego doświadczenia, czasu i uwagi.

Wiele osób przyjęło już Pięć Treningów Uważności (zwanych również Wskazaniami), jedna z nich - Czternaście Treningów Uważności, zostając jedocześnie członkiem Zakonu Wspólbycia.

 

Plum Village i Community of Interbeing

Każdego lata kilkoro z nas jedzie do Plum Village na tydzień, czasem na dłużej, gdzie Thich Nhat Hanh prowadzi miesięczne otwarcie klasztorów dla kilkuset osób z całego świata, w tym dla całych rodzin.

Odwiedzamy też Europejski Instytut Buddyzmu Stosowanego (EIAB)

Nawiązaliśmy też kontakt z Community of Interbeing - związkiem Sangh naszej tradycji w Wielkiej Brytanii. Dzięki tym kontaktom odwiedził nas we wrześniu Murray Corke, jeden z brytyjskich nauczycieli.

 

Nauczyciel

Thich Nhat Hanh, czule nazywany przez uczniów Thây (po wietnamsku – nauczyciel), przez wiele lat żył od w południowo-zachodniej Francji, skąd przewodził wspólnocie obejmującej zgromadzenia zakonne (we Francji, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii, Hongkongu i Australii) oraz wspólnotom świeckim, rozsianym po całym świecie. Obecnie, po doznanym w listopadzie 2014 roku udarze mózgu, przebywa w swojej macierzystej świątyni Từ Hiếu, w środkowym Wietnamie.

Jest on autorem kilkudziesięciu książek, jak „Cud Uważności”, „Każdy krok niesie pokój”, „Słońce moim sercem”, „Nauki o miłości”, „Pokój to każdy z nas” czy „Śmierci nie ma, lęku nie ma”.

 

Więcej o nas

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o nas – zapraszamy do powędrowania po tych stronach, albo do napisania listu.

 

Pozdrawiamy z uśmiechem.